S najstarším generálom sa okrem rodiny naposledy rozlúčil aj generál Vojtek

Generál Ján Samuel Strcula si vždy ctil armádu, vojenskú povinnosť, slobodu a demokraciu. Tak sa so zosnulým najstarším generálom rozlúčila v pondelok 16. januára rodina spolu s vojenskou verejnosťou. Poslednej rozlúčky s generálom Strculom, ktorý by sa v máji dožil sto rokov sa v trenčianskom dome smútku zúčastnil aj náčelník Generálneho štábu OS SR generálmajor Peter Vojtek.

"Aj napriek svojmu vysokému veku sa živo zaujímal o ozbrojené sily a dianie v nich," skonštatoval Vojtek, ktorý iba nedávno bol veliteľom trenčianskej posádky.

Okrem náčelníka generálneho štábu sa poslednej rozlúčky za vojenských dôchodcov zúčastnil generálmajor v. v. Rudolf Tvaroška a za Slovenský zväz protifašistických bojovníkov plk. v. v. Tomáš Švec.

Všetci vo svojich rozlúčkových príhovoroch zdôraznili lásku generála k armáde, vojenskej povinnosti, ale aj slobode a demokracii.

Túto vlastnosť prejavil generál Strcula aj tým, keď sa v septembri 1944 z oblasti východného Slovenska, kde bol príslušníkom dvoch slovenských divízií, ktoré boli Nemcami odzbrojené, prebil na povstalecké územie a bojoval v SNP proti nemeckým vojskám.

Generálmajor vo výslužbe Ján Samuel Strcula sa narodil 4. mája 1912 vo Vyšnej Boci. Od roku 1936 do konca roku 1971 pôsobil v armáde. Zúčastnil sa bojov v druhej svetovej vojne. Najstarší generál v histórii Slovenska zomrel 11. januára iba necelých päť mesiacov pred svojou storočnicou.

Autor: MO SR - Jozef Žiak, Foto: MO SR - Jozef Žiak - Dátum: 16.01.2012
Hodnotenie:
Čítanosť: 1593

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu