Liška: Demisia je rozhodnutím srdca, najdôležitejšie je zostať človekom

Obrázok k článku

Dnes predpoludním oznámil minister obrany SR Juraj Liška predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi a prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi svoje rozhodnutie abdikovať na funkciu ministra obrany. Rozhodnutie odôvodnil pocitom spolupatričnosti s obeťami tragickej leteckej havárie lietadla An-24. Ako uviedol na mimoradnej tlačovej konferencii, je to rozhodnutie srdca, nie politické rozhodnutie. O oznámení rozhodnutia minister uvažoval už niekoľko dní, no čakal na ukončenie smútočného aktu. Ako povedal: "...bez ohľadu na to, či je polroka alebo tri roky pred voľbami, najdôležitejšie je zostať človekom. Ja som sa rozhodol odísť, lebo to tak cítim,...".  Rozhodnutie odstúpiť dozrievalo niekoľko dní a správny čas podľa neho nastal po dôstojnej rozlúčke so 42 vojakmi, ktorí neprežili minulotýždňové letecké nešťastie.  
 

Ing. Juraj Liška sa narodil 29. novembra 1964 v Trenčíne. V roku 1984 začal študovať na Vysokej škole dopravnej v Žiline, odkiaľ po roku prestúpil na Strojnícku fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Štúdium ukončil v roku 1989 s titulom inžinier.

 

Po absolvovaní vojenskej služby bol v rokoch 1989 - 1991 zamestnaný v Továrni na obrábacie stroje v Trenčíne. V roku 1991 založil vlastnú firmu a začal podnikať v oblasti drevovýroby s postupnou špecializáciou na výrobu fínskych sáun.

 

V roku 2000 vstúpil do politickej strany SDKÚ. Na ustanovujúcej krajskej konferencii ho delegáti zvolili za predsedu Regionálneho zväzu SDKÚ Trenčín. Vo voľbách do národnej rady v roku 2002 bol zvolený za poslanca NR SR za SDKÚ. Ako poslanec pôsobil v parlamentnom výbore pre financie, rozpočet a menu. Bol členom stálej delegácie NR SR v spoločnom parlamentom výbore EÚ a SR. V decembri 2002 bol zvolený za primátora mesta Trenčín. 22. septembra 2003 výkonný výbor SDKÚ jednohlasne schválil jeho nomináciu na post ministra obrany SR. Do funkcie bol vymenovaný prezidentom Slovenskej republiky 10. októbra 2003.

 

Juraj Liška je ženatý, má dve deti, hovorí po anglicky.

 

Stiahnuť záznamminister Juraj Liška o dôvodoch abdikácie


Autor: MO SR, - Dátum: 27.01.2006
Hodnotenie:
Čítanosť: 125

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu