Vojaci vypálili 20 delostreleckých sálv pri príležitosti inaugurácie novej prezidentky SR a hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR

Profesionálni vojaci z Michaloviec dnes v Bratislave na Tyršovom nábreží vypálili dvadsať delostreleckých sálv pri príležitosti inaugurácie novej prezidentky Slovenskej republiky a zároveň hlavnej veliteľky Ozbrojených síl SR Zuzany Čaputovej.
 
Súčasťou inaugurácie je aj slávnostný ceremoniál v Redute a na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, na ktorom sa zúčastňujú profesionálni vojaci, ako aj príslušníci Čestnej stráže Ozbrojených síl SR a orchester Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR.
 
Prezident SR ako hlavný veliteľ ozbrojených síl v zmysle zákona vypovedáva vojnu na základe rozhodnutia Národnej rady SR, a to v prípade, ak je Slovenská republika napadnutá, alebo ak to vyplýva zo záväzkov medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane. Medzi ďalšie právomoci prezidenta SR patrí tiež uzatváranie mieru, ako aj možnosť na návrh vlády SR nariadiť mobilizáciu Ozbrojených síl SR, vyhlásiť vojnový stav alebo výnimočný stav, ako aj ich skončenie.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Jakub Neubauer, OS SR - pplk. Štefan Zemanovič - Dátum: 15.06.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 3539


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu