Bezpečnostná rada a vláda SR schválili stratégiu pre implementáciu záväzkov PESCO

Obrázok k článku
Bezpečnostná rada a vláda Slovenskej republiky dnes schválili Stratégiu národného plánu implementácie záväzkov a kritérií vyplývajúcich z účasti Slovenskej republiky na Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie (PESCO). Povinnosť vypracovať ju vyplynula ministerstvu obrany z uznesenia vlády. Zároveň je tento krok v súlade s notifikáciou zámeru Slovenska vstúpiť do PESCO. V súčasnosti sa pripravuje formálne rozhodnutie Rady EÚ o spustení PESCO.
 
„PESCO vnímam ako prostredie, v ktorom sme sa zaviazali urobiť spoločne viac pre bezpečnosť našich občanov,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň dodal, že je to  príležitosť nielen pre slovenský obranný priemysel, ale aj výskum a možnosť čerpať finančné prostriedky z Európskej komisie, konkrétne z Európskeho obranného fondu.
 
Napĺňanie záväzkov z dnes schválenej stratégie si bude vyžadovať koordináciu s rezortmi diplomacie, hospodárstva a školstva. Súčasťou stratégie sú napríklad záväzky pravidelne zvyšovať obranný rozpočet, pričom v roku 2020 by mali výdavky dosiahnuť  deklarovaných 1,6 percenta HDP. Z toho výdavky na modernizáciu a rozvoj Ozbrojených síl SR by mali byť viac ako 20 percent. Súčasťou záväzkov je tiež aktívnejšie spolupracovať pri realizácii záväzkov s partnermi. Rovnako posilní možnosť spolupracovať s nimi v oblasti vojenského krízového manažmentu v Európskej únii. 
 
O vytvorení mechanizmu PESCO by mala Rada Európskej únie rozhodnúť na svojom zasadnutí 11. decembra.

Autor: MO SR - KOd, Foto: europa.eu - Dátum: 29.11.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 17555


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu