MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Obrana 2019


Obrana 10/2019


Dátum:07.10.2019
Sumár:V októbri sa rezortný mesačník Obrana venuje vojenskej prehliadke v Banskej Bystrici, Dňu ozbrojených síl v Brezovej pod Bradlom, vojenskému výstupu na Kriváň aj každodennej práci vojenských duchovných. Prináša rozhovory s vojenským predstaviteľom SR pri Vojenskom výbore NATO a Vojenskom výbore Európskej únie generálmajorom Ondřejom Novosadom a s filmovým režisérom majorom Václavom Marhoulom o jeho vojnovom filme Pomaľované vtáča. Reportáže vás zavedú na bojové streľby raketometov i na súťaž v skalnom lezení. Nechýbajú pokračovania seriálov o živote generála M. R. Štefánika, o historických vojnách a bitkách na území dnešného Slovenska či o najlepších lietadlách studenej vojny.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_10_2019.pdf

Obrana 09/2019


Dátum:10.09.2019
Sumár:V septembri slávime Deň ozbrojených síl, a preto je ústrednou témou deviateho čísla mesačník Obrana vojenská symbolika. O znakoch, vyznamenaniach, rovnošatách a iných symboloch, ich histórii a význame sa zhovárame so zástupcom riaditeľa odboru vojenskohistorických výskumov Vojenského historického ústavu dr. Imrichom Purdekom. O zmysle tradícií pre ozbrojené sily i všeličom inom sme sa porozprávali s náčelníkom generálneho štábu generálom Danielom Zmekom. V septembrovom čísle nájdete i rozhovor s predsedom Vojenského výboru EÚ generálom Claudiom Grazianom. Naši reportéri vás zavedú na letecké dni SIAF, letný výcvik kadetov i na vojenskú púť do Čenstochovej.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_09_2019.pdf

Obrana 08/2019


Dátum:02.08.2019
Sumár:V augustovej Obrane čitatelia nájdu rad textov, príbehov, osudov, infografík, chronologických prehľadov i úvah o Slovenskom národnom povstaní. O pripravovanej vojenskej prehliadke v Banskej Bystrici je i hlavný rozhovor so zástupcom náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl generálmajorom Miroslavom Lorincom. V ťažiskovej rubrike TÉMA Obrana približuje štátny podnik Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky. Reportéri prinášajú svedectvá z medzinárodného cvičenia protivzdušnej obrany Tobruq Legacy v Poľsku, spoločného slovensko-česko-poľského výcviku vojenských psovodov a ich psov, z prvého výcviku záložníkov Vojenskej polície aj z jedinečnej súťaže príslušníkov slovenských ozbrojených síl a ozbrojených zborov Železný muž. Nechýbajú správy a informácie zo sveta bezpečnosti i obrany doma aj v zahraničí ani nové pokračovania seriálov o najlepších lietadlách studenej vojny, bitkách a vojnách na území dnešného Slovenska aj o živote a diele Milana Rastislava Štefánika.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_8_2019.pdf

Obrana 07/2019


Dátum:01.07.2019
Sumár:Najvýznamnejšie vojenské činy lanského roka, polstoročie od pristátia prvých ľudí na Mesiaci a jubileum Vojenského spravodajstva sú dominantnými témami júlového vydania mesačníka Obrana. Nájdete v ňom i pohľad na veľtrh obrannej a bezpečnostnej techniky IDET, reportáže z premiéry prieskumného pásového vozidla BPsV-I na vododrome a z cvičenia aktívnych záložníkov – chemikov. Obrana tiež ponúka portréty mladých posíl ozbrojených síl, anketu s účastníkmi kurzu pre veliteľov malých jednotiek, správy, informácie a zaujímavosti z histórie i súčasnosti Ozbrojených síl SR.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_07_2019.pdf

Obrana 06/2019


Dátum:04.06.2019
Sumár:Ústrednou témou júnovej Obrany sú deti. Počnúc výsledkami výtvarnej súťaže pre žiakov základných škôl Vojaci očami detí cez reportáž zo série Branných súbojov stredoškolákov, rozprávanie o Otcovi roka 2018 kapitánovi Milošovi Karellovi až po centrálny článok Vojaci a deti. V hlavnom interview sa rozprávame s veliteľom nového Veliteľstva síl pre špeciálne operácie plukovníkom Branislavom Benkom. Júnová Obrana informuje o sérií podujatí spojených so stým výročím úmrtia Milana Rastislava Štefánika i o májových oslavách Dňa víťazstva či o návšteve rezortnej delegácie v Gruzínsku. Reportéri sa pozreli na spoločný výcvik slovenských, českých, poľských a amerických chemikov TOXIC LANCE 2019, na druhé tohtoročné cvičenie zo série TATRA FREEDOM, výcvik aktívnych záloh i na medzinárodnú konferenciu a súťaž SALUS VITALIS.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_06_2019.pdf

Obrana 05/2019


Dátum:02.05.2019
Sumár:Ústrednou témou májového vydania rezortného mesačníka Obrana je osobnosť generála Milana Rastislava Štefánika. Redakcia mapuje štefánikovské tradície v slovenských ozbrojených silách, zhovára sa s rektorom Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika Jozefom Putterom, približuje taliansky ťažký bombardér Caproni Ca.33, ktorý sa stal generálovi Štefánikovi osudným. Pokračuje tiež seriál Generál- osloboditeľ a cyklus článkov o exponátoch Vojenského historického múzea, ktoré sa viažu k osobnosti M. R. Štefánika. Generálov posledný let je i témou vojenského kurzu anglického jazyka. Májová Obrana však približuje aj výcvik ostreľovačov, zalietavanie nových vrtuľníkov a bilancuje zimnú sezónu vojenských športovcov.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_05_2019.pdf

Obrana 04/2019


Dátum:03.04.2019
Sumár:Sedemdesiat rokov NATO, modernizácia Vzdušných síl OS SR, ale aj hybridná vojna očami príslušníka špeciálnych síl – to sú hlavné témy aprílovej Obrany. Okrem nich však v čísle nájdete rozhovor s riaditeľom Vojenskej polície plk. Michalom Migátom, reportáž z kurzu ochrany konvojov, úvahu o tom, kam povedie vypovedanie zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu medzi USA a Ruskom, novinky z útvarov aj zo života poddôstojníkov, informácie o plánovaných aktivitách ekumenickej pastoračnej služby i podrobnosti o možnostiach dovolenky v zahraničí.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_4_2019.pdf

Obrana 03/2019


Dátum:01.03.2019
Sumár:Marcová Obrana prináša hodnotenie výcvikového roka 2018 a rozsiahly rozhovor s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíkom Danielom Zmekom, ale aj prvú časť textu o lietadlách F-16, ktoré predstavujú najväčší modernizačný projekt našich ozbrojených síl. Marcové vydanie venuje pozornosť ženám v ozbrojených silách. Dočítate sa o novej veliteľke operácie UNFICYP na Cypre aj o prvej náčelníčke generálneho štábu, slovinskej generálmajorke Alenke Ermincovej. Nechýbajú správy, informácie a reportáže o aktuálnom dianí v ozbrojených silách doma i vo svete.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_03_2019.pdf

Obrana 02/2019


Dátum:08.02.2019
Sumár:20. februára uplynie 20 rokov od štartu prvého a zatiaľ stále jediného slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru na palube kozmickej lode Sojuz TM-29. Obrana sa pri tejto príležitosti rozpráva nielen s Ivanom Bellom, ale aj s jeho náhradníkom Michalom Fulierom, ktorý je dodnes zamestnancom rezortu obrany. Ťažisková rubrika TÉMA sa zamerala na vojenský šport, fyzickú zdatnosť a telesnú prípravu. Generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko rozpráva o tom, ako sa zmenia platové podmienky príslušníkov ozbrojených síl, aby sa profesionálna vojenská služba stala atraktívnejšou. Februárová Obrana píše aj o dvoch rokoch pôsobenia Centra výnimočnosti pre kontrarozviedne spôsobilosti so sídlom v poľskom Krakove, o novinkách vo vzdelávaní poddôstojníkov a o zmenách, ktoré priniesla nová kolektívna zmluva.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_02_2019.pdf

Obrana 01/2019


Dátum:02.01.2019
Sumár:Prvé vydanie mesačníka Obrana v roku 2019 prináša úvodné slovo ministra obrany Petra Gajdoša, informácie o novodobých veteránoch v Sieni slávy, reportáž z pôsobenia slovenských vojakov v Lotyšsku a rozhovor so zástupcom náčelníka generálneho štábu genmjr. Josefom Pokorným. Januárovou témou je Dopravné krídlo Vzdušných síl OS SR. Nechýbajú podrobnosti o výbere najlepších vojakov a poddôstojníkov za výcvikový rok 2018 ani víťazné práce rezortných súťaží. Januárové číslo ponúka aj prvú časť nového seriálu Milan Rastislav Štefánik: Generál – osloboditeľ a cyklu o symbolike v slovenských ozbrojených silách.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_01_2019.pdf