Náklady na rekonštrukciu letiska Sliač presiahnu 3,3 milióna eur


Bratislava 21. apríla (TASR) - Celkové náklady na rekonštrukciu letiska Sliač prekročia podľa hovorcu Ministerstva obrany (MO) SR Vladimíra Gemelu v zmysle uznesenia vlády SR 3,319 milióna eur (100 miliónov Sk). "Podrobnejšie údaje nie sme oprávnení zverejniť, nakoľko ide o projekt v zásadnej miere spolufinancovaný z NATO a kde platia podmienky informovania podľa NATO," vyjadril sa dnes pre TASR.
Podľa jeho slov cieľom rekonštrukcie letiska Sliač je zabezpečenie operačných spôsobilostí z hľadiska dosiahnutia NATO štandardov. "Podrobný technický rozsah projektov a finančné náklady na ich realizáciu sú zo strany NATO HQ klasifikované údaje, preto nie sme oprávnení uvedené skutočnosti zverejniť," zdôraznil. Na letisku Sliač sa bude podľa jeho slov v rámci rekonštrukcie realizovať viacero projektov, pričom konkrétne pôjde o rekonštrukciu vzletovej a pristávacej dráhy, zabezpečenie jej obojstranného predĺženia, zabudovanie brzdiaceho a záchytného systému, rekonštrukciu letiskovej parkovacej plochy, zabezpečenie podpornej parkovacej plochy a tiež o modernizáciu testovacej plochy motorov. Pôjde aj o zabezpečenie zariadenia pre skladovanie pohonných hmôt i munície, rekonštrukciu operačného vybavenia letky a tiež hangáru pre údržbu a opravy.
Sťahovanie techniky a personálu Leteckej základne Sliač do dočasného pôsobiska Dopravného leteckého krídla Kuchyňa sa začalo v pondelok 20. apríla. Dôvodom sťahovania je podľa Gemelu generálna rekonštrukcia vzletovej a pristávacej dráhy a infraštruktúry sliačskej základne. Samotnú dĺžku výluky leteckej základne ovplyvní rýchlosť stavebných a rekonštrukčných prác. "Odhadovaný čas trvania výluky je jeden rok. Počas tohto obdobia sa bude na Záhorí nachádzať okrem iného aj letecká technika typu MiG-29 Fulcrum či L-39 Albatros," uviedol hovorca rezortu obrany.
V Kuchyni bude zabezpečovať prevádzku presťahovanej techniky približne 150 až 200 profesionálnych vojakov zo sliačskej základne, ktorí sa budú v pravidelných intervaloch striedať na plnení úloh výcviku. "Úlohy súvisiace s pohotovostným systémom PoSy a NATINADS budú až do ukončenia rekonštrukcie Leteckej základne Sliač plnené a zabezpečované z vojenského letiska na Záhorí, rovnako aj letecký výcvik."
Po ukončení rekonštrukčných prác leteckú techniku premiestnia späť do priestorov Leteckej základne Sliač.
Autor: TASR - Dátum: 21.04.2009

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu