FICO: Vojaci skončili v Iraku, pretože to považujeme za správne


Slovenskí ženisti dnes ukončili pôsobenie v misii Iracká sloboda. Z Kuvajtu, kde strávili posledné štyri týždne, sa popoludní vrátilo domov 95 vojakov, medzi nimi aj jediná žena, ktorá sa na misii zúčastnila. "Ukončili sme činnosť vojakov v Iraku, pretože to považujeme za správne," povedal premiér Robert Fico, ktorý vojakov na bratislavskom letisku privítal. Ocenil prácu, ktorú 716 vojakov počas triapolročného pôsobenia v Iraku odviedlo. Vyslovil tiež ľútosť nad stratou životov štyroch vojakov, ktorí v Iraku zahynuli. V roku 2004 to bola trojica vojakov - poručík in memoriam Vladimír Simonides, poručík in memoriam Miroslav Frkáň a poručík in memoriam Peter Dinga - zahynuli pri mínometnom útoku. Minulý rok zomrel na následky výbuchu nástražného systému rotmajster in memoriam Rastislav Neplech.

 

Vojaci sa na návrat domov po polroku strávenom v Iraku tešili. "Každý je nesmierne šťastný, že môže odísť z priestoru operácie, nie preto, že by sme sa báli, ale že sa tešíme na svojich blízkych," povedal veliteľ poslednej rotácie Miroslav Gardlo. Vojakov podľa jeho slov mrzela prezentácia údajnej nečinnosti jednotky a nedostatku úloh, ktoré mali plniť. "Boli sme veľmi aktívna jednotka," zdôraznil s tým, že zničili približne 57 ton nevybuchnutej munície, vyčistili 70 000 štvorcových metrov priestoru od munície či vyškolili 18 príslušníkov irackých bezpečnostných síl. Gardlo si myslí, že v Iraku sú stále miesta, kde by sa slovenskí ženisti dali využiť. Od júla 2003 v rámci operácie slovenskí vojaci mechanicky odmínovali 888 570 štvorcových metrov a ručne 184 045 štvorcových metrov. Zničených bolo takmer 666 ton munície. V Iraku zostalo šesť dôstojníkov v štábnych funkciách misie Iracká sloboda a 5 vo výcvikovej misii NATO.

 

Minister obrany František Kašický, ktorý ráno letel pre vojakov, doniesol z Kuvajtu aj slovenskú zástavu a v Bratislave ju symbolicky odovzdal premiérovi Ficovi. Kašický informoval, že všetky zmluvné veci spojené s ukončením pôsobenia v misii Iracká sloboda sú vyriešené. Informoval, že dnes bol podpísaný v Bagdade dodatok k medzivládnej zmluve, ktorým sa rieši prevod štyroch odmínovacích kompletov Božena ako dar SR Iraku. Iracká vláda tiež predbežne potvrdila záujem o výcvik svojich príslušníkov na prácu s nimi. Konať by sa mal na Slovensku. Minister obrany podporuje účasť našich vojakov v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, kde vojaci získavajú skúsenosti z reálnych bojových situácií. Podotkol zároveň, že rezort stojí pred rozhodnutím určiť dve-tri ťažiskové misie, kde bude pôsobiť, pretože zapojenie Slovenska do väčšieho počtu misií naraz nie je najvhodnejšie.

 

Fico ďalej zdôraznil, že dnešným návratom vojakov sa naplnil prísľub o ukončení činnosti slovenských ženistov v Iraku. Bezpečnostná situácia v krajine je čím ďalej tým horšia a ďalšie krajiny uvažujú o podobnom kroku, aký urobila Slovenská republika. Premiér podotkol, že misie, do ktorých sa Slovensko v budúcnosti zapojí, budú musieť mať stopercentný zmysel a budú mať plný mandát Organizácie Spojených národov (OSN). Fico zopakoval svoj postoj k vojne v Iraku, ktorú považuje za zlú. "Som stále presvedčený, že vojenský zásah nie je vždy to najlepšie, čo dokáže vyriešiť dané problémy, skôr uprednostňujem dialóg a hľadanie spoločných riešení," povedal. Podľa jeho názoru použitie vojenskej sily v Iraku viedlo k ešte horšej bezpečnostnej situácii, ako bola.

Autor: SITA - Dátum: 25.02.2007

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu