V Trenčíne ocenili veteránov druhej svetovej vojny

V priestoroch trenčianskeho posádkového klubu Veliteľstva síl výcviku a podpory OS SR sa 9. apríla, v predvečer 65. výročia oslobodenia mesta Trenčín uskutočnila milá slávnosť. V jej priebehu bola otvorená výstava k oslobodeniu Trenčína, ktorú usporiadal trenčiansky posádkový klub v spolupráci s Klubom filatelistov a Klubom veteránov, pôsobiacimi pri klube, ako aj s Trenčianskym múzeom. Minister obrany Jaroslav Baška, ktorého na slávnostnom akte sprevádzal predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Pavol Sečkár, primátor mesta Branislav Celler a zástupcovia veľvyslanectiev Českej republiky, Ruskej federácie a Bieloruskej republiky pripomenul, že oslobodeniu Trenčína a jeho okolia sovietskymi a rumunskými vojskami predchádzali prudké boje, pri ktorých zahynulo vyše 1 100 sovietskych a 1 400 rumunských a vojakov. Minister vzdal hold pamiatke aj vyše 170 občanom mesta, ktorí zahynuli, ako aj občanom Slovenska, Českej republiky, Ruskej federácie, Ukrajiny, USA, Rakúska a Poľska, ktorí boli umučení fašistami a pochovaní v hromadných hroboch na trenčianskej Brezine. Konca vojny sa nedožila ani väčšina z vyše dvoch tisícov trenčianskych židov.

 

Následne Jaroslav Baška udelil 36 odbojárom Pamätné medaile za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti. Účastníkom protifašistického odboja z Trenčína odovzdal medaile aj zástupca veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku, primátor Trenčína ich ocenil Pamätnými listami a predseda SZPB Pavol Sečkár im odovzdal zväzové vyznamenania.

 

Následne si hostia prezreli výstavu, venovanú druhej svetovej vojne. Jej kurátor, nadpráporčík v. v. Jozef Korený z Klubu filatelistov pri Posádkovom klube v Trenčíne, zdôraznil, že cieľom výstavy je pripomenúť obdobie druhej svetovej vojny pomocou dobových dokumentov, fotografií, poštových obálok i vojenskej pošty. Oživili ju aj exponáty zbraní z druhej svetovej vojny, ako aj zbierky členov Klubu vojenskej histórie Dukliansky priestor z Trenčína. Členom klubu pod vedením Juraja Pecíka sa podarilo zhromaždiť niektoré skutočné unikáty. Medzi ne patrí napríklad československý samopal ZK-383 z brnianskej zbrojovky, ktorý bol okrem iného v počte niekoľko sto kusov vyrobený pre príslušníkov rýchlej divízie slovenskej armády, či nemecký samopal vz. 28 (MP 28) a rakúsky samopal vz. 34 Steyr Solothun. Návštevníci výstavy, medzi ktorými bol aj predseda trenčianskeho Klubu vojenských veteránov generálmajor v.v. Rudolf Tvaroška, bývalý náčelník Generálneho štábu ASR generálplukovník v. v. Jozef Tuchyňa, jeho bývalý zástupca generálporučík Pavel Honzek či bývalý veliteľ vojenskej polície generálmajor v.v. Jiří Egg si zo záujmom prezreli aj ďalšie vystavené zbrane. Napríklad aj nemecký zdvojený guľomet MG 81, americký samopal UDM 42 či sovietsku karabínu Mosin vz. 1944.


Autor: MO SR - Jozef Žiak, Foto: MO SR - Jozef Žiak - Dátum: 09.04.2010
Hodnotenie:
Čítanosť: 107

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu