Štefan Pelikán vystavuje protifašistickú tvorbu

Ťažiskovou témou výstavy akademického maliara Štefana Pelikána na Barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice v Bratislave je protifašistický odboj. Na vernisáži, ktorá sa uskutočnila v pondelok 23. apríla, sa zúčastnili predstavitelia ministerstva obrany, veľvyslanectva Francúzska na Slovensku, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a ďalší hostia. Výstava je ďalším zo spoločných podujatí Depozitnej knižnice NATO (súčasť Univerzitnej knižnice) a rezortu obrany. Spoluorganizátorom výstavy je aj Klub priateľov Francúzska a Slovenska Žilina.

„Pre nás je mimoriadne dôležité, že v spolupráci s rezortom obrany aspoň raz ročne v rámci takýchto výstav otvoríme aj tému oslobodenia, alebo tiež aktuálneho nasadenia slovenských vojakov v misiách. Najmä študenti a ostatní mladí ľudia, ktorí do našej knižnice prichádzajú, sa takto môžu oboznámiť s oblasťami našej histórie alebo súčasnosti, o ktorých často vedia veľmi málo,“ uviedol vo svojom príhovore Tibor Trgiňa, generálny riaditeľ Univerzitnej knižnice.

Akademický maliar Štefan Pelikán sa narodil 16. 2. 1935 v Lietavskej Lúčke pri Žiline, kde žije dodnes. Vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe u profesorov Jana Landu a Otakara Španěla. Jeho otec, partizán v SNP a neskôr väzeň koncentračného tábora, mu kládol na srdce, aby vo svojej tvorbe nikdy nezabudol na slovenských a francúzskych partizánov. Maliar svoj sľub dodržal. Spolu s krajinomaľbou a sakrálnou tvorbou sú jeho sochárske a maliarske diela venovaná práve odkazu partizánskeho hnutia a protifašistického odboja. Vytvoril napríklad busty sovietskych partizánskych veliteľov Popova, Ancupova, Levčenka či Pisarenka, ktorých počas SNP ako chlapec aj osobne poznal. Najviac sa však sústredil sa na busty či maľby desiatok francúzskych partizánov, ktorí bojovali proti fašizmu v slovenských horách.

Aj v poslednom období Š. Pelikán vytvoril viacero sôch a pamätných tabúľ s tematikou odboja. Dnes je čestným občanom viacerých francúzskych miest a držiteľom francúzskych aj slovenských vyznamenaní. Od roku je 2009 nositeľom Ceny Európskej únie umenia. S ozbrojenými silami spolupracuje aj pri organizácii turistického a cykloturistického Memoriálu Louisa Crosa, francúzskeho partizána. Štefan Pelikán ako predseda Klubu priateľov Francúzska a Slovenska a člen Klubu vojenských výsadkárov v Žiline podujatie v Malej Čiernej pri Žiline v roku 2008 zakladal.

Na vernisáži odzneli na adresu Štefana Pelikána aj slová vedúceho Služobného úradu Ministerstva obrany SR Petra Novotňáka: „Zostáva len pár dní do dátumu, keď budeme na celom svete oslavovať koniec 2. svetovej vojny. Na počesť hrdinov, ktorí sa zaslúžili v bojoch proti fašizmu, boli na mnohých miestach našej planéty postavené tisíce pamätníkov. Sú to symboly, ktoré hovoria, že pamätať si svoju minulosť je veľmi dôležité pre našu budúcnosť. Vaše diela s historickou témou protifašistického odboja patria tiež k takýmto hodnotným pamätníkom. Oslovujete nimi aj mladšie generácie, ktoré už vojnu nezažili. Dovoľujem si preto, vážený pán Štefan Pelikán, zaželať vám veľa energie, tvorivosti a radosti z nej – a tejto výstave želám veľa spokojných návštevníkov.“

Výstava je sprístupnená verejnosti do 14. mája.

Autor: MO SR - Pavol Vitko , Foto: MO SR - Pavol Vitko a Miroslav Ondráš - Dátum: 24.04.2012
Hodnotenie:
Čítanosť: 658


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu