Prezident vymenoval a povýšil generálov

Slovenské ozbrojené sily majú od 1.1. 2007 piatich nových brigádnych generálov. Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval do vojenskej hodnosti brigádneho generála Pavla Maslíka, Štefana Mečára, Jaroslava Muríňa, Jána Salaganiča a Petra Vojteka.

 

Gašparovič pri príležitosti štátneho sviatku - Dňa vzniku SR zároveň povýšil štyroch brigádnych generálov do vojenskej hodnosti generálmajora. Stali sa nimi Juraj Baránek, Miroslav Kováč, Vladimír Púčik a Jaroslav Vývlek. Do hodnosti generálporučíka povýšil prezident Petra Gajdoša. Náčelníka Generálneho štábu OS SR Ľubomíra Bulíka povýšil prezident Gašparovič do najvyššej vojenskej hodnosti - generál.

 

Gašparovič, tak ako jeho prezidentskí predchodcovia, využil možnosť vymenovať a povýšiť 1. januára, v deň štátneho sviatku, generálov ozbrojených síl SR. "Armáda Slovenskej republiky prešla mnohými zmenami a postavenie generálov musí zodpovedať jej modernému, profesionálnemu charakteru," uviedol vo svojom príhovore Gašparovič. Preto si postavenie generálov podľa neho vyžaduje zodpovednosť za schopnosť armády pôsobiť v ozbrojených jednotkách Európskej únie.

 

Na ceremónii vymenovania a povýšenia generálov v Prezidentskom paláci sa zúčastnili aj predseda vlády Robert Fico, minister obrany František Kašický, minister vnútra Róbert Kaliňák a predseda branno-bezpečnostného výboru NR SR Rudolf Pučik.

 


Autor: SITA, Foto: MO SR - Mário Pažický, video: MO SR - Braňo Gotthardt - Dátum: 02.01.2007
Hodnotenie:
Čítanosť: 529

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu