Prejav vďaky príslušníkom západného odboja

Na pôde Ministerstva obrany SR sa dnes uskutočnilo odovzdávanie finančných príspevkov sedemdesiatim veteránom a vdovám po vojakoch, ktorí počas druhej svetovej vojny  bojovali  v československých jednotkách vo Veľkej Británii. Finančné príspevky im odovzdali britské neštátne fondy Army Benevolent Fund a RAF Benevolent Fund. Na slávnostnom stretnutí s veteránmi sa zúčastnili minister obrany František Kašický, chargé d´ affaires veľvyslanectva Veľkej Británie na Slovensku Thomas Henry Carter, náčelník Generálneho štábu OS SR generál Ľubomír Bulík a pridelenec Veľkej Británie v Bratislava plukovník Anthony Patrick Burnside.

 

František Kašický aj v súvislosti s blížiacim sa 62. výročím víťazstva nad fašizmom zdôraznil mimoriadne zásluhy a odkaz účastníkov protifašistického odboja, z ktorého čerpajú aj súčasné slovenské ozbrojené sily. „Úctou   k vám preukazujeme aj úctu k základným hodnotám, na ktorých stojí demokratická spoločnosť a o ktoré ste vy bojovali. Aj vašou zásluhou má Európa dnešnú podobu a je Európou mieru,“ povedal F. Kašický. Tiež zdôraznil, že rezort obrany má mimoriadny záujem systematicky sa venovať vojenským veteránom. Neskôr v neformálnych rozhovoroch uviedol, že uvažuje o iniciovaní vzniku podobnej nadácie akou sú vyššie uvedené britské organizácie, pretože by okrem iného by mohli byť nápomocné v situáciách, kedy nevzniká  napríklad nárok na odškodnenie zo zákona, ale pomoc z morálneho hľadiska by bola na mieste.

 

T.H. Carter  konštatoval, že dnes sa uskutočnilo už v poradí dvanáste vyplácanie príspevkov z  fondov, ktoré vznikajú z dobrovoľných darov britských občanov pre tých, ktorí sa zaslúžili o slobodu ich krajiny. „Zároveň tento akt vyjadruje blízke partnerstvo našich krajín, ktorých vojaci bojovali spoločne  proti fašizmu, pričom naše partnerstvo sa definitívne potvrdilo vstupom Slovenska do NATO.“

 

Za veteránov vystúpil generálmajor v.v. Anton Petrák. Uviedol aj to, že tých vojakov, ktorí v 2. svetovej vojne stáli na Západnom fronte dobrovoľne na strane slobody, čakali po návrate do starej vlasti po roku 1948 perzekúcie, prepúšťanie z armády, väzenia  a ďalšie šikanovanie. 

 

Podľa riaditeľa Vojenského historického ústavu Jozefa Bystrického ku koncu 2. svetovej vojny pôsobilo v britských jednotkách skoro 10-tisíc občanov predvojnového Československa, z ktorých bolo asi 1800 Slovákov. Medzi 700 padlými  bol podiel  Slovákov tiež približne porovnateľný.

 

Podľa konštatovania vojenských historikov  tvorili v roku 1945 príslušníci československého západného odboja okolo desatiny z dôstojníckeho zboru vtedy budovanej československej armády. Ak v uvedenom roku bolo v armáde spoločného štátu spolu 1 310 dôstojníkov a rotmajstrov, ktorí bojovali na Západe, v roku 1952 z nich slúžili v uniforme už len pätnásti. Totalitný  režim ich označil za „štátne nespoľahlivých“. Tí, ktorí sa nestihli vrátiť na Západ, boli väznení či inak perzekvovaní.

 


Autor: Tlačové oddelenie MO SR, Foto: Peter Michnica, video: Braňo Gotthardt - Dátum: 26.04.2007
Hodnotenie:
Čítanosť: 452

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu