Oslavy SNP v Lehote pod Vtáčnikom a na Jankovom Vŕšku

Oslavy SNP v Lehote pod Vtáčnikom sa dňa 29. augusta uskutočnili za účasti delegácie vedenej predsedom vlády SR Robertom Ficom, podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a ministrom obrany SR Jaroslavom Baškom. Pôvodne sa oslavy mali konať v prírodnom amfiteátri na Sekaninách v pohorí Vtáčnik, vzdialenom niekoľko kilometrov od obce, kde pôsobila Hornonitrianska partizánska brigáda. V noci sa však nad hornou Nitrou prehnala búrka, ktorá spôsobila škody a poškodila konštrukciu amfiteátra. Oslavy sa preto presunuli priamo do obce Lehota pod Vtáčnikom, v ktorej sa tiež nachádza pamätník partizánov.

Pamiatku padlých si položením venca uctili okrem predsedu vlády a ministrov aj predstavitelia politických strán, poslanci Národnej rady SR, delegáti Trenčianskeho samosprávneho kraja a ďalší hostia. Počas svojho príhovoru predseda vlády Robert Fico odkázal, že mládeži treba prístupnou formou pripomínať, že v Slovenskom národnom povstaní nebojovali len Slováci, ale takisto Česi, Rusi, Poliaci a príslušníci iných národov. Zvlášť pripomenul francúzskych partizánov, ktorí na Slovensku bojovali napriek tomu, že ich vlasť už bola oslobodená. Poprosil prítomných rodičov a starých rodičov, aby brávali deti alebo svojich vnukov k pamätníku SNP na Strečne. Na záver osláv, tak ako každý rok, vypustili predstavitelia vlády spoločne s najmladšími občanmi posolstvo mieru, ktoré na balónoch odletelo do sveta.

Oslavy SNP v Lehote pod Vtáčnikom nadväzovali na oslavy SNP v okresnom meste Prievidza, kde sa uskutočnili o deň skôr, v piatok 28. augusta. Ďalší deň, v nedeľu dňa 30. augusta vyvrcholili oslavy 65. výročia SNP v Trenčianskom kraji nad obcou Uhrovec na Jankovom vŕšku. Pôsobila tam partizánska brigáda, ktorá mala najskôr 900 členov, no potom sa jej oddiely rozrástli až na 1600 bojovníkov. Práve tu na Jankovom vršku zahynulo sedem ťažko ranených partizánov, ktorých nemci objavili počas rozsiahlej razii v bunkri. Mučili ich, a potom zaživa upálili. Premiér Robert Fico vo svojom príhovore na Jankovom vŕšku vyzdvihol hrdinstvo partizánov, ktorí v okolitých horách bojovali a museli sa v prvom rade spoliehať na vlastné sily. Pripomenul tiež, že tento kraj – rodisko Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka bol vždy pokrokový a má bohaté tradície.

Vence do interiéru pamätníka položil premiér spoločne s podpredsedom vlády a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Vence položili aj poslanci Národnej rady SR, delegácia Trenčianskeho samosprávneho kraja na čele s predsedom Pavlom Sedláčkom, bývalí partizáni, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, tiež zástupcovia ruského a rakúskeho veľvyslanectva, zástupcovia obce Uhrovec a viacerých miest Trenčianskeho kraja.


Autor: MO SR - Peter Dovina, Foto: MO SR - Peter Dovina - Dátum: 31.08.2009
Hodnotenie:
Čítanosť: 86

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu