MOSR
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava

www.mosr.sk
tlacove@mod.gov.sk

Obrana 2017


Obrana 12/2017


Dátum:12.12.2017
Sumár:Decembrové vydanie mesačníka Obrana sme venovali vojenským Vianociam.
Na titulnej strane je obrázok z preberania cenného darčeka – prvého z dvoch viacúčelových transportných lietadiel C-27J Spartan. Podrobnejšie o udalosti aj o lietadlách Obrana píše na stranách 4-5. Vianočnú náladu nám pomáhajú navodiť príhovor ministra obrany Petra Gajdoša i rozhovory s ordinárom ozbrojených síl a ozbrojených zborov biskupom Františkom Rábekom a generálnym duchovným Ústredia ekumenickej pastoračnej služby Marianom Bodollóm. Rôzne podoby vojenských Vianoc prinášajú články z histórie dávnej i nedávnej – zo zákopov 1. svetovej vojny i z novodobých zahraničných misií našich ozbrojených síl. Obrana sa venuje tradícii vojenských vianočných pozdravov, blahoželaní a pohľadníc, ale prináša aj recept na pravú vojenskú kapustnicu. Nechýbajú však ani rady odborníkov, ako si Vianoce naozaj užiť, no nezničiť si pri tom zdravie a kondíciu.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_12_2017.pdf

Obrana 11/2017


Dátum:15.11.2017
Sumár:Novembrová Obrana sa slovom i obrazom venuje polstoročiu vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Nechýba rozhovor s riaditeľom Dukly pplk. Romanom Benčíkom ani pohľad do histórie, výpočet najdôležitejších úspechov a medailí. Rubrika Osudy približuje kariéru Jany a Dany Velďákových, športovú tému má i kurz angličtiny. Priestor v Obrane 11/2017 dostali vrchol výcvikového roka – cvičenie Slovenský štít 2017, spoločné cvičenie ženistov Plavá lavína, cvičenie chemikov Toxic Valley a slávnostné zakončenie druhého ročníka dobrovoľnej vojenskej prípravy. Ako vždy, Obrana približuje dianie v rezorte i v ozbrojených silách, no aj históriu či novinky obrannej techniky.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_11_2017.pdf

Obrana 10/2017


Dátum:18.10.2017
Sumár:Októbrová Obrana venovala titulnú stranu i hlavnú reportáž medzinárodným leteckým dňom SIAF 2017 na Sliači. Šesť strán rubriky TÉMA skúma minulosť, súčasnosť a perspektívy vzdelávania vojenských odborníkov na slovenských i českých civilných stredných a vysokých školách. Oba rozhovory – so zástupcom náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky – náčelníkom štábu generálmajorom Miroslavom Kocianom i so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukášom Parízekom majú spoločnú tému: zmenená bezpečnostná situácia vo svete a vplyv týchto zmien na obrannú stratégiu Slovenska, na medzinárodnú spoluprácu v rámci NATO i Európskej únie. Slovom i obrazom októbrová Obrana približuje oslavy 73. výročia SNP v Banskej Bystrici, Dňa ozbrojených síl Slovenskej republiky v Brezovej pod Bradlom, no i Deň ozbrojených zložiek a záchranných systémov s deťmi v priestoroch piešťanského Vojenského historického múzea, Vojenský výstup na Kriváň, majstrovstvá vojenských psovodov a ďalšie udalosti zo života rezortu.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_10_2017.pdf

Obrana 9/2017


Dátum:19.09.2017
Sumár:V septembrovej Obrane sme sa rozprávali s generálom Píkom aj šbnrtm. Jamesom Gordonom. Ďalej sa venujeme novým vrtulníkom UH-60M Black Hawk ako aj cvičeniu Tobruq Legacy 2017.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_09_2017.pdf

Obrana 8/2017


Dátum:14.08.2017
Sumár:Augustové vydanie mesačníka OBRANA prináša pohľad na aktuálny stav i históriu vojenského zdravotníctva, rozhovor s hlavným lekárom OS SR plk. Vladimírom Lengvarským, reportáže z pôsobenia slovenského zoskupenia Štefánik v rámci spoločnej výcvikovej iniciatívy krajín V4 v Lotyšsku, z leteckého cvičenia Load Diffuser v Maďarsku i zo stredoškolskej brannej súťaže KEMP 2017. Milovníkov techniky poteší článok o najúspešnejšom povstaleckom lietadle Messerschmitt Bf109 či o legendárnom sovietskom gardovom mínomete Kaťuša. Slovom i obrazom sa Obrana vracia k Tankovým dňom Laugarício, promóciám na AOS v Litovskom Mikuláši, medzinárodným výcvikom psovodov, hasičov a potápačov. Nechýbajú podrobnosti o prvých slovenských vrtuľníkoch UH-60M Black Hawk.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_08_2017.pdf

Obrana 7/2017


Dátum:29.07.2017
Sumár:Ľudia v uniforme srdca, taký je názov ústredného materiálu v júlovej Obrane, ktorý prináša informácie nielen o 20. ročníku ankety Vojenský čin roka, ale aj jej o histórii a vývoji. Mesačník publikuje reportáž zo strelieb protilietadlovej raketovej brigády v poľskej Ustke aj rozhovor s bývalým veliteľom vzdušných síl generálmajorom Miroslavom Korbom. Tanky pod vodou je titulok o trebišovských tankistoch. Obrana prináša aj profil najstaršieho z nich, 53-ročného rotmajstra Mariána Štátnika. V rámci 16. ročníka výtvarnej súťaže Vojaci očami detí porota hodnotila oproti vlaňajšku takmer dvojnásobok kresieb a okrem predstavenia víťazných prác sa kresba Kláry Billíkovej z Nitry dostala aj na titulnú stránku časopisu. A história? Tá technická je venovaná americkým stíhačkám Mustang aj sovietskej 122 mm húfnici, ktorú vojaci Červenej armády volali Mama.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_07_2017.pdf

Obrana 6/2017


Dátum:20.06.2017
Sumár:Často je minimálne rovnako zložité mier udržať, ako je náročné zastaviť boje. Hovorí o tom v rozhovore čísla veliteľ mierovej misie UNFICYP na Cypre generálmajor Mohammad Humayun Kabir. Vysoko oceňuje našich vojakov ktorí slúžia na Cypre a ktorým sa venujeme v téme júnovej Obrany. Minister obrany Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim sa zúčastnili v bratislavských Vajnoroch na slávnostnom nástupe pri príležitosti ukončenia certifikačného procesu a plnej spôsobilosti Styčného tímu pre integráciu síl NATO (NFIU). V Obrane prinášame tiež príbeh plukovníka vo výslužbe Vladimíra Repčíka, ktorý cez vojnu bojoval ako dobrovoľník v SNP. Ďalej Obrana prináša reportáž napríklad z tohtoročného najväčšieho cvičenia našich vzdušných síl Air Shield 2017. Tiež zo súťaží v skalnom lezení alebo v silovom viacboji Železný muž na Lešti. Môžeme byť hrdí aj na to, že vôbec prvým veliacim poddôstojníkom z krajín bývalého východného bloku sa v NATO škole v nemeckom Oberammergau stal Slovák. V Obrane však píšeme i o tom, čo pripravili pre prázdninujúce deti vo viacerých vojenských útvaroch a zariadeniach nášho rezortu. O tom, že najviac sa tešia samotné deti, netreba pochybovať.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_06_2017.pdf

Obrana 5/2017


Dátum:02.06.2017
Sumár:Príspevok za dobrovoľnú vojenskú službu sa v máji zvýšil na 1 101,10 eura a dobrovoľná vojenská služba spolu s aktívnymi zálohami je aj témou májovej Obrany. S ňou súvisí rozhovor s riaditeľom Personálneho úradu OS SR plukovníkom Ivanom Sálašim. V reportáži Mieria do Stredozemného mora ide o prípravu slovenských vojenských policajtov na nasadenie do operácie EUNAVFOR MED Sophia. O DNA špeciálnych síl rozpráva veliaci poddôstojník 5. pluku špeciálneho určenia štábny nadrotmajster Martin Boháčik. V slávnych bitkách histórie sa vrátime do polovice 19. storočia k mestečku Világoš.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_05_2017.pdf

Obrana 4/2017


Dátum:11.04.2017
Sumár:Na našom území je pochovaných 10 435 rumunských vojakov a práve podielu Kráľovskej rumunskej armády na oslobodzovaní Slovenska je venovaná téma aprílovej obrany. O štyri a pol ročnom velení Pozemným silám OS SR sa zhovárame s dnes už ich bývalým veliteľom generálmajorom Ondřejom Novosadom, ktorý od 1. apríla pôsobí ako náš vojenský predstaviteľ pri Vojenskom výbore NATO a EÚ v Bruseli. Aprílová Obrana prináša aj reportáž o príprave slovenských vojakov pred vyslaním na trojmesačný výcvik do Lotyšska či riport Mínometné streľby na Lešti.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_04_2017.pdf

Obrana 3/2017


Dátum:23.03.2017
Sumár:Tento rok sa bojové vozidlá pechoty martinského mechanizovaného práporu ocitli počas výcviku pri brodení zamrznutých plôch doslova v pozícii ľadoborcov. Druhá reportáž zachytáva súťaž profesionálnych záchranárov, vojakov, hasičov a príslušníkov Červeného kríža v Centre výcviku Lešť. O spolupráci vojakov a civilných organizácií pri obrane krajiny hovorí v hlavnom rozhovore čísla náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim. Obrana prináša informácie o rokovaniach ministra obrany Petra Gajdoša v Bruseli, Mníchove či v Spojených arabských emirátoch. V téme čísla sumarizuje priebeh plnenia úloh minulého výcvikového roka aj aktuálne výzvy. Články ako Láska z misie či Pohlaďte svoje ženy napovedajú, že nie tak dávno sme si pripomenuli Medzinárodný deň žien.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_03_2017.pdf

Obrana 2/2017


Dátum:10.02.2017
Sumár:Na Močiari velí Katarína – taký je titulok jednej z reportáží februárovej Obrany, ktorá prináša príbeh kapitánky Kataríny Lehotskej, veliteľky roty rádiolokačného prieskumu v Štiavnických vrchoch. Titulok Logisti – chrbtica armády zase uvádza tému čísla. No a názov rozhovoru so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukášom Parízekom je Bezpečnosť vychádza zvnútra. Februárová Obrana analyzuje úlohy rezortu obrany v rámci prvého predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie. V časopise nájdete reportáž o slovenských vojakoch v misii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine aj fotoriport Potápači pod ľadom. Špičkovým vojenským potápačom je aj rotmajster Michal Ščepko, poddôstojník roka 2016, ktorý vo februárovej Obrane hovorí nielen o výcviku doma či v zahraničí.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_02_2017.pdf

Obrana 1/2017


Dátum:20.01.2017
Sumár:O prioritách tohto roka, medzi ktoré v rezorte obrany patrí dobrovoľná vojenské príprava, modernizácia ozbrojených síl či posilňovanie vlastenectva a historického povedomia, hovorí v januárovej Obrane minister obrany SR Peter Gajdoš. Vracia sa aj k Bielej knihe o obrane Slovenskej republiky, ktorá je ústrednou témou čísla. Reportáž je venovaná leteckým mechanikom technickej letky opráv a predpísaných prác na Sliači. Postup budovania Styčného integračného tímu NATO (NFIU) na Slovensku ozrejmuje článok Od Walesu po Vajnory. Reportážny príbeh Ľuďom v núdzi treba pomáhať približuje majora Petra Sudimáka, ktorého minister obrany s náčelníkom generálneho štábu OS SR uviedli koncom minulého roka do rezortnej Siene slávy, najmä za jeho aktivity humanitárneho charakteru.
Mini cover:nahlad
Súbor:/data/disk/casopis/Obrana_01_2017.pdf