Memoriál výsadkárskych veteránov

V Smoleniciach sa v sobotu 5. septembra uskutočnil 5. ročník Memoriálu zakladateľov výsadkového vojska a zároveň 1. ročník Memoriálu Štefana Baniča, vynálezcu padáka. Na podujatí výsadkárskych veteránov súťažilo v branno-športových disciplínach 14 trojčlenných družstiev, z ktorých bolo 5 slovenských a ostatné české. Najmladší pretekári museli mať nad 60 rokov. Najstarším bol 77-ročný nadporučík vo výslužbe Alexander Georgievskij z Bratislavy. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil za rezort obrany generálmajor Martin Babiak z Generálneho štábu OS SR a plukovník gšt. Ľubomír Šebo z 5. pluku J. Gabčíka v Žiline.

Memoriál zakladateľov výsadkového vojska sa prvý raz koná na Slovensku a spoluorganizátorom je partnerský Klub výsadkových veteránov Českej republiky. ,,Spoločne si chceme takto pripomenúť českých a slovenských výsadkárov najmä z 2. svetovej vojny, ktorí bojovali na Západnom i Východnom fronte,“ povedal plk. Anton Múdry, predseda Klubu vojenských výsadkárov Slovenskej republiky. „Aby sme mali aj na Slovensku podobnú súťaž, zároveň sú dnešné preteky aj 1. ročníkom Memoriálu Štefana Baniča,“ dodal plk. v.v. Jozef Tuček z bratislavského výsadkárskeho klubu, ktorý bol predsedom organizačného výboru. Po súčte bodov zo strelieb zo vzduchovky, vzduchovej pištole, hode granátom na cieľ a behu zvíťazili v tomto unikátnom veteránskom podujatí bývalí výsadkári z Chrudimi pred družstvom zo Šumiaca a z Prostějova.

Klub vojenských výsadkárov SR je jednou z organizácií, ktoré spolupracujú s rezortom obrany na zmluvnom základe. K jeho hlavným cieľom patrí zachovávať históriu výsadkových vojsk v Slovenskej republike a prezentovať súčasnú činnosť vojenských výsadkárov ako elitných jednotiek ozbrojených síl. V klube pracuje 5 oblastných organizácií s 350 členmi.

Autor: MO SR - Pavol Vitko, Foto: MO SR - Pavol Vitko - Dátum: 07.09.2009
Hodnotenie:
Čítanosť: 392

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu