Jubilejný výstup na Kriváň

Tohtoročný, v poradí už 15. ročník Medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň, ktorý sa uskutočnil 28. augusta poriadne preveril fyzickú i psychickú odolnosť všetkých jeho účastníkov. Výstup, na ktorom sa zúčastnili vojenskí profesionáli a ich rodinní príslušníci zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska sprevádzalo krajne nepriaznivé počasie. Hustý dážď, vietor a hmla nedovolili v tomto roku vystúpiť na 2494 metrov vysoký impozantný končiar Vysokých Tatier ani štátnemu tajomníkovi MO SR Róbertovi Ondrejcsákovi, veliteľovi trenčianskeho veliteľstva Síl výcviku a podpory generálmajorovi Petrovi Vojtekovi, Ordinárovi OS a OZ SR Mons. Františkovi Rábekovi (ten sa napokon dostal spoločne s vrcholovým družstvom, v ktorom bol okrem iného major Alexander Schober i major Radoslav Mašlanka z Generálneho štábu až ku dvojkrížu na vrchole kopca), generálnemu duchovnému Ústredia ekumenickej a pastoračnej služby OS SR a OZ SR plukovníkovi Jaroslavovi Balockému, riaditeľovi Personálneho úradu GŠ OS SR plukovníkovi gšt. Petrovi Dudrovi a ďalším účastníkom výstupu. V tomto jubilejnom roku sa museli takmer všetci skloniť pred nástrahami počasia.

 

Pred samotným výstupom si jeho účastníci uctili položením vencov pamiatku hrdinov SNP pri pamätníku štábnemu kapitánovi Opálkovi na brehu Štrbského Plesa. Štátny tajomník MO SR Ondrej Ondrejcsák zdôraznil význam ich odkazu aj pre dnešných príslušníkov ozbrojených síl a všetkých zamestnancov rezortu obrany. Biskup ozbrojených síl a ozbrojených zborov František Rábek zasa pripomenul, že aj samotný výstup na symbolický vrch Slovákov v takých nepriaznivých poveternostných podmienkach je prejavom našej úcty povstaleckým bojovníkom.

 

V tomto roku viedol delegáciu Asociácie Vojaci spoločne Českej republiky plukovník v. v. Jan Kříž, prítomný bol aj predseda Zväzu vojakov z povolania AČR major Roman Doba a ďalší profesionálni vojaci spoza našej západnej hranice. Poľský vojenský zväz profesionálov viedol plukovník Marian Babuszek, delegáciu Zväzu maďarských vojakov zasa jej viceprezident podplukovník Otto Heiling. Medzi domácimi účastníkmi výstupu nechýbali príslušníci pozemných, vzdušných i síl výcviku a podpory, ich rodinní príslušníci, vojenskí dôchodcovia, ale napríklad aj vojaci Čestnej stráže prezidenta SR. Časť účastníkov výstupu sa pokúsila zdolať tatranský končiar z Troch Studničiek, ďalší zo Štrbského Plesa, kde mali možnosť odoslať korešpondenčný lístok venovaný jubilejnému ročníku výstupu aj prostredníctvom poľnej pošty OS SR.

 

Prezident Zväzu vojakov SR plukovník v. v. Michal Bohunický i plukovník v. v. Ján Paulech z organizačného štábu výstupu boli s tohtoročným jubilejným ročníkom medzinárodného vojenského výstupu na Kriváň aj napriek nástrahám počasia nakoniec spokojní. Už sa tešia na budúci ročník, ktorý vlastne spoločne so svojimi zahraničnými partnermi z vojenských zväzov „Vyšehradskej štvorky“, členskými organizáciami EUROMIL-u ( Združenia európskych vojenských zväzov) začínajú pripravovať už teraz.


Autor: MO SR Jozef Žiak, Foto: MO SR Jozef Žiak, mjr. Alexander Schober - Dátum: 28.08.2010
Hodnotenie:
Čítanosť: 109

Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu