Minister Gajdoš si vo Zvolene uctil pamiatku obetí 2. svetovej vojny

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom a 74. výročia ukončenia 2. svetovej vojny v areáli Ústredného vojenského cintorína vo Zvolene uctil pamiatku jej obetí. Zároveň pri tejto príležitosti poukázal na silnejúce myšlienky netolerancie a pravicového extrémizmu v spoločnosti.

 

„Dnes sme tu, na ústrednom vojenskom cintoríne vzdali úctu padlým vojakom, ktorí s ušľachtilým cieľom, vyhrať nad zlom a poraziť fašizmus, prišli o to najcennejšie čo mali – svoj život. No naša spomienka v tento deň by mala rozhodne patriť všetkým ľuďom, ktorí proti fašizmu bojovali. Nesmieme nikdy zabudnúť na hrôzy, ktoré sú s ním spojené  a ani dopustiť, aby opäť zapustil svoje korene v spoločnosti. Je to naša spoločná úloha,“ zdôraznil.


Na ústrednom vojenskom cintoríne vo Zvolene je pochovaných viac ako 17 600 príslušníkov sovietskej Červenej armády a viac ako 10 300 vojakov Kráľovskej rumunskej armády, ktorí v rokoch 1944 – 1945 zahynuli pri oslobodzovaní nášho územia. Cintoríny padlých sovietskych a rumunských vojakov sú národnými kultúrnymi pamiatkami Slovenskej republiky.


Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ján Koller - Dátum: 08.05.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 2945


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu