Severoatlantická aliancia oceňuje reálne zvyšovanie výdavkov Slovenska na obranu

Severoatlantická aliancia oceňuje reálne zvyšovanie výdavkov Slovenskej republiky na obranu. V tomto roku je na obranu vyčlenených 1,7 % HDP a požadovanú hranicu 2 % HDP dosiahneme už v roku 2022, čiže o dva roky skôr, ako vyplýva zo záväzkov zo samitu vo Walese z roku 2016. 
 
„Spojenci ocenili, že už tento rok chceme do obrany investovať 1,7 % HDP a vyčleniť viac ako 40 % z tejto sumy na modernizáciu,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš po dnešnom stretnutí ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli. Zároveň zdôraznil, že nejde iba o plány, ale o reálne kroky. „A ambiciózne chceme pokračovať aj naďalej - v roku 2021 chceme výdavky na obranu zvýšiť až na 1,9 % HDP a finálne už v roku 2022 tak dosiahnuť žiadané 2 % HDP,“ dodal. 
 
Okrem zdieľania nákladov na obranu sa dnes šéfovia rezortov obrany venovali aj ďalšiemu rozvoju obranných spôsobilostí. Zhodli sa, že v oblasti obranného plánovania a iniciatívy týkajúcej sa rozvoja spôsobilostí je potrebné konať jednotne, postupne a s ohľadom na reálne hrozby, ako aj kapacity a možnosti jednotlivých členských štátov.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - KOd - Dátum: 13.02.2019
Hodnotenie:
Čítanosť: 2998


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu