Minister Gajdoš a ministerka Šlechtová podpísali vykonávaciu dohodu k zmluve o vzájomnej ochrane vzdušného priestoru

Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš a česká ministerka obrany Karla Šlechtová dnes na pôde slovenského rezortu obrany podpísali vykonávaciu dohodu k zmluve o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru. Urobili tak pri príležitosti prvej oficiálnej návštevy novovymenovanej šéfky českého rezortu obrany na Slovensku. Témou spoločného rokovania bola aj spolupráca v oblasti obranného a zbrojárskeho priemyslu.
 
Teší ma, že je obojstranný záujem urobiť maximum pre oživenie spolupráce v oblasti obranného priemyslu a zbrojných podnikov. Pretože ako som už niekoľkokrát deklaroval a zopakujem to, Slovenskej národnej strane záleží na tom, aby v maximálnej možnej miere podporila rozvoj domáceho obranného priemyslu a tomu výrazne pomôže aj spolupráca s Českou republikou,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
K podpisu vykonávacej dohody uviedol, že ide o historický moment. „V praxi znamená, že Slovenská a Česká republika si v prípade potreby vedia navzájom poskytnúť ochranu vzdušného priestoru. Napríklad pri dočasnej strate tejto spôsobilosti,“ vysvetlil.
 
Počas bilaterálneho stretnutia sa predstavitelia rezortov venovali aj aktuálnym témam bezpečnosti, operáciám medzinárodného krízového manažmentu a možnostiam ako pokračovať v doterajšej spolupráci. „Okrem bilaterálnej spolupráce, najmä pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru, nás spája rad ďalších projektov v rámci NATO, Európskej únie, alebo V4“, zhodnotila ministerka obrany ČR Karla Šlechtová, pričom Slovensko označila za kľúčového partnera.
 
Témou rokovaní bol aj slovenský projekt EuroArtillery, ktorý bol zaradený do prvej vlny realizácie projektov PESCO. Šéf slovenského rezortu obrany pri tejto príležitosti poďakoval za doterajšiu participáciu Českej republiky na projekte v pozícii pozorovateľa a vyjadril sa, že víta, ak do budúcnosti bude zo strany ČR záujem zapojiť sa aj ako člen.
 
Delegácie dnes diskutovali aj o tohtoročnom spoločnom 100. výročí vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. A pripomenuli si aj 25. výročie rozdelenia Česko-Slovenska. Popoludní sa minister Gajdoš a ministerka Šlechtová zúčastnia aj na pietnom akte tichého kladenia vencov pri pamätníkoch M. R. Štefánika a T. G. Masaryka.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 05.01.2018
Hodnotenie:
Čítanosť: 6979


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu