P. Gajdoš: Deň vojnových veteránov je jedinečnou príležitosťou, aby sme vzdali úctu všetkým statočným ľuďom, ktorí bojovali aj za našu lepšiu budúcnosť

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes na vojnovom cintoríne v Petržalke - Kopčanoch pripomenul 99. výročie ukončenia 1. svetovej vojny. Spoločne s predsedom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a podpredsedom Slovenskej národnej strany Antonom Hrnkom vzdali zároveň úctu vojnovým veteránom, ktorých deň si dnes svet pripomína.

„Deň vojnových veteránov je jedinečnou príležitosťou, aby sme spoločne vzdali hold všetkým statočným ľuďom, ktorí bojovali aj za našu lepšiu budúcnosť. A to, že dnes žijeme v slobodnej krajine nemôžeme nikdy považovať za samozrejmosť,“ zdôraznil minister.  Ako ďalej uviedol vo viacerých mestách na Slovensku môžu dnes občania stretnúť profesionálnych vojakov, ktorí im ponúknu kvet červeného maku, aby v tento deň zdobil aj ich kabát na počesť hrdinov nielen 1. svetovej vojny, ale každého jedného ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva.

„Je našou povinnosťou pripomínať si tieto udalosti, pretože 1. svetová vojna výrazným spôsobom ovplyvnila dejiny Európy i sveta,“ uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosti Anton Hrnko. Zároveň zdôraznil, že je dôležité urobiť všetko pre to, aby sa takéto vojnové besnenia už nikdy nezopakovali.

Ako doplnil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Ján Hoľko, k tomuto miestu je potrebné pristupovať s pokorou a úctou. „Po 1. svetovej vojne zostali veľké obete, ktorých pamiatku si pripomíname každoročne na tomto pietnom akte,“ uviedol.

Minister obrany SR dnes pri príležitosti Dňa vojnový veteránov zároveň udelil pamätné medaily ministra obrany SR III. stupňa plk. v. v. Jurajovi Kayserovi, mjr. v. v. Štefanovi Chňapekovi a plk. v. v. Štefanovi Dorociakovi.

Po pietnej spomienke šéf rezortu obrany podporil aj 4. ročník „behu na počesť vojnových veteránov“. Spoločne s profesionálnymi vojakmi, študentmi Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, športovcami Vojenského športového centra Dukla v Banskej Bystrici na čele s Matejom Tóthom absolvoval približne 5-kilometrovú trať. Behu sa zúčastnilo celkom 133 účastníkov. Pietnou spomienkou si ukončenie 1. svetovej vojny pripomenul aj štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň na Šafárikovom námestí v Bratislave za prítomnosti veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrewa Gartha.

Profesionálni vojaci dnes červené maky na znak úcty vojnovým hrdinom rozdávali v Bratislave, vo Zvolene, v Rožňave, v Prešove a v Žiline.
 

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 11.11.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 14808


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu