Prvé z dvoch lietadiel Spartan je už na Slovensku

Prvé z dvoch dopravných lietadiel C-27J Spartan je už na Slovensku. Dnes po 10. hodine pristálo na letisku v Kuchyni. Ide tak o naplnenie ďalšieho modernizačného projektu v prospech Ozbrojených síl SR.  V najbližších dňoch sa musí ešte uskutočniť technické odovzdanie Dopravnému krídlu generála M. R. Štefánika Kuchyňa. Následne je na 31. októbra 2017 naplánované slávnostné odovzdanie lietadla do užívania Vzdušných síl OS SR aj za účasti zástupcov médií.
 
„Z pohľadu modernizácie našich ozbrojených síl ide o ďalšiu historickú udalosť. Po vyradení posledného lietadla AN-26 naše vzdušné sily dopravným lietadlom s takouto prepravnou kapacitou nedisponovali. Chcem však zdôrazniť, že nebude slúžiť iba ozbrojeným silám, ale je pripravené aj pre domáci krízový manažment v prospech všetkých občanov Slovenskej republiky,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Obstaranie dvoch dopravných lietadiel C-27J Spartan sa datuje ešte do roku 2008, keď bol dodávateľ vybraný v rámci verejnej obchodnej súťaže. Zmluva o dodávke však bola reálne podpísaná až v roku 2014. Súčasťou kontraktu je tiež päťročná logistická podpora. Druhé zo zakúpených lietadiel by malo prísť na Slovensko začiatkom budúceho roka. O výške možnej sankcie za oneskorenú dodávku prvého z lietadiel bude rezort informovať až po ukončení rokovaní.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 24.10.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 13871


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu