Lietadlo Spartan príde neskôr, ministerstvo si uplatní možné sankcie

Dopravné lietadlo C-27 J Spartan dostanú ozbrojené sily neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Ministerstvo obrany si voči dodávateľovi uplatní možné sankcie vyplývajúce zo zmluvy. Ich forma bude závisieť od počtu dní omeškania dodávky. Na neformálnom stretnutí s novinármi k modernizačným projektom, o tom dnes informoval minister obrany SR Peter Gajdoš.

V ďalších modernizačných projektoch bude rezort obrany pokračovať v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR. „Bez tohto strategického dokumentu nie je možné, aby sme zabezpečili efektívnu modernizáciu s dôrazom na reálne potreby našich ozbrojených síl a nie iba na jedno volebné obdobie,“ zdôraznil šéf rezortu obrany s tým, že uvedený dokument predloží tak na rokovanie vlády SR, ako aj Národnej rady Slovenskej republiky.

Minister Gajdoš dnes na stretnutí pripomenul, že v pondelok už boli na základňu v Prešove privezené prvé dva vrtuľníky UH-60 Black Hawk. Plnenie kontraktu pokračuje v zmysle zmluvy, pričom v celkovej sume je započítaná aj doprava. V najbližších mesiacoch by mala byť  spracovaná analýza k možnostiam zabezpečenia stíhacích lietadiel. V druhej polovici roka 2017 by mal byť ukončený medzinárodný tender na nákup nových 3D radarov stredného dosahu. „Samozrejme v prípade, že nevzniknú neočakávané právne prekážky. Odmietame však tvrdenia niektorých analytikov a médií, že proces nákupu nepokračuje. My musíme dodržiavať zákon a táto súťaž je v režime utajenia,“ vysvetlil minister s tým, že niektoré vyjadrenia hraničia až so šírením poplašnej správy.

V súvislosti s avizovaným nákupom kolesovej techniky 4x4 a 8x8 minister pripomenul, že návrh na rokovanie Bezpečnostnej rady SR a vlády predloží až po finalizácii dlhodobého plánu. „Samozrejme platí, že do tejto akvizície plánujeme zapojiť v maximálnej miere domáci obranný a zbrojársky priemysel, tak ako sa na tom uzniesla aj vláda,“ povedal s tým, že aj toto je jedna z foriem napĺňania programového vyhlásenia vlády SR. Nákup kolesovej techniky by mal byť postupný, a to v rokoch 2018 až 2029.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - mjr. Peter Garaj - Dátum: 27.06.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 5243


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu