Slovensko-maďarská zmiešaná komisia rokovala o aktuálnych otázkach vojenskej spolupráce

O aktuálnych bezpečnostno-politických témach a o záležitostiach týkajúcich sa širokého spektra bilaterálnej vojenskej spolupráce rokovala 17. januára 2017 v Bratislave Slovensko-maďarská zmiešaná komisia. Komisii predsedajú štátni tajomníci rezortov obrany oboch krajín.

Témou rokovania boli aj aktivity v rámci NATO, pôsobenie jednotiek Slovenska a Maďarska v Pobaltí a národné postoje k situácii na východnom a južnom krídle Aliancie. Z bilaterálnych projektov ocenil štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák najmä dlhoročnú spoluprácu oboch krajín v mierovej misii UNFICYP na Cypre.

Obidve strany sa zhodli tiež na význame spoločných cvičení a výcviku a na záujme pokračovať v týchto aktivitách v budúcnosti. Štátny tajomník Ondrejcsák vyzdvihol najmä cvičenia Slovak Shield, Tobruq Legacy, Blonde Avalanche, Toxic Valley a Brave Warrior. V diskusii sa tiež venovali stavu dohody týkajúcej sa spoločnej ochrany vzdušného priestoru. Štátni tajomníci vyjadrili presvedčenie, že dohoda by mohla byť podpísaná v krátkom čase.

Rokovania sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva vnútra SR, nakoľko maďarská strana požiadala o prediskutovanie témy vojnových hrobov, ktorá na Slovensku spadá práve pod rezort vnútra.

Slovensko-maďarská zmiešaná komisia sa stretáva od roku 1999 na pravidelnej báze zvyčajne raz ročne striedavo v Slovenskej republiky a v Maďarsku. Je jednou z dvanástich zmiešaných slovensko-maďarských komisií, ktoré boli vytvorené na základe Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi oboma štátmi.

Autor: MO SR - KOd, Foto: MO SR - Ivan Kelement - Dátum: 18.01.2017
Hodnotenie:
Čítanosť: 216


Skočiť na hlavné menu


Skočiť na hlavné menu